fbpx

Semra Deniz'le Tanış

Türkiye’nin ilk profesyonel yönetici koçlarından ‘Semra Deniz Ağgül’ ile tanış.
Merhaba, karşılaştığımıza sevindim:)

Derin ve uzun süreli başarının, kendi özüne sadık olmaktan geldiğine inanıyorum. Liderlik yolculuklarında birlikte çalıştığım danışanlarım, doğalarında yer alan niteliklerini açığa çıkarma ve bunları daha etkili kullanmalarına yardımcı olma konusunda yetenekli olduğumu söylüyorlar. Böylece daha üretken, tatminkâr ve iyi refah seviyelerine ulaşıyorlar.
Bir liderin içsel benliğini ve yeteneklerini ateşleyen ve güçlendirebilen, işlerinde ve yaşamlarında kaldıraç olarak kullanabileceği noktaları fark etmesini sağlayan benzersiz yolculuğa eşlik etmek benim için tutku.
Birlikte çalıştığım yöneticilerin değişimle ve kendileriyle ilgili farkındalığının artmasına, değişimi yönetmesine, liderliğin baskılarıyla başa çıkmasına, duygusal zekayı daha etkili kullanmasına, duygusal dayanıklılıklarının artmasına, insan potansiyelini ortaya çıkarmasına, etkili geri bildirim vermesine ve almasına, diğerlerine ilham vermesine ve onları motive etmesine yardımcı oluyorum.
Yöneticilere güven inşa etmeleri, iletişim becerilerini geliştirmeleri, en iyi yetenekleri dahil etmek, geliştirmek ve elde tutmak için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmeleri için de yardımcı oluyorum.
Kendinle temasını arttırarak potansiyelini doğru bir şekilde kullanman, yaşadığın deneyimlerin içinden geçerken farklı niteliklerini uyandırman, kullandığın niteliklerini daha dengeli kullanman, içindeki bilgeliği ortaya çıkarman ve yaptığın her şeyin hakkını vererek etkini arttırman için kendine zaman ayırmaya değer.
Etkini arttırmak, daha görünür olmak, istediklerini elde etmek ve kendin için en doğru seçimleri yapmak gibi her şey niteliklerinin hakkını vermenle ilgilidir.
Eğer bazı deneyimleri yeniden yaşama fırsatım olsaydı zamandan, paradan, huzurdan, mutluluktan tasarruf etmek ve kalp kırıklıklarından kaçınmak için profesyonel bir koç desteğiyle doğrudan el ele tutuşmaya giderdim.
Her şeyi kendi başınıza çözmeye çalışmaktan yorulduysanız, hadi konuşalım. Semra Deniz’le çalış formunu doldur, ne istediğini ve neye ihtiyacın olduğunu ortaya çıkaralım.

Buraya Nasıl Geldim?

2005 yılından beri, liderlere, yöneticilere ve takımlara koçluk, mentorluk, eğitmenlik ve örgütlerin liderlik dönüşümü için danışmanlık yapıyorum.
Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’ ten ünvanlı MCC (Master Certified Coach) koçum. Tutkum bireyleri, ekipleri ve organizasyonları çok istedikleri vizyonlarını gerçekleştirmeleri için kendi niteliklerini açığa çıkararak güçlendirmeye yardım etmek.
Liderler ve yöneticiler için “Bireysel Koçluk Seansları, İş başında koçluk, Mentorluk, Koçluk becerileri eğitimi sağlamanın yanı sıra yöneticiler ve ekipleriyle “Takım Koçluğu” çalışmaları yapıyorum.
2019 yılında LCWaikiki için dizayn edip yürüttüğüm ICF’in akredite ettiği “İşte Koçluk Programı” European Mentoring & Coaching Council-EMCC tarafından Dünyanın en iyi koçluk uygulamaları ödülünü kazandı.
2004 yılında başladığım bu yolculukta birlikte çalıştığım kurumlar, liderler ve takımlarla liderlik dönüşümü konusundaki deneyimlerim günden güne derinleşti.
Çalıştığım kurumlar arasında; Mercedes Benz, Lcwaikiki, MedaiMarkt, BİM, Dr. Oetker, Koçtaş, Kelebek Mobilya, Sözal Kimya, İstanbul Ground AirPort İGA, Ulusoy Un’dan bahsedebilirim.

Neleri farklı yapıyorum veya koçluğumun diğerlerinden farkı ne?

İnsanların yaşamları boyunca gelişme ve büyüme potansiyeline çok inanıyorum. Çalıştığımız süreç içinde güçlü bir lider varlığı geliştirmek için yöneticileri destekliyorum. Liderlerin daha iyi olmasına, ekiplerin birlikte daha iyi çalışmasına ve kuruluşların sağlıklı, insan merkezli kültürler geliştirerek bu liderleri ve ekipleri desteklemesine yardımcı oluyorum. Koçluğum, liderleri kendileri ve/veya ekipleri için belirledikleri hedeflerden sorumlu tutarken kendilerinin daha fazla farkında olmalarına ve güçlü ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Sağlam liderlik ilkelerini iş yerinde kültür, iletişim, takım çalışması, duygusal zeka ve zihinsel zindelik ile birleştiriyorum, böylece liderler ve ekipleri daha sağlıklı, mutlu, daha tatmin olmuş ve daha üretken oluyor.

Bir koç olarak bana katkıda bulunan en önemli şey neydi?

Koç olarak yolculuğuma katkıda bulunan en önemli şey, dinleme yeteneğimdir. Koçluk alan kişiler anlaşıldığını hissetmek ister. Duyulmak ve en önemlisi görülmek isterler. Koçluk görüşmelerim sırasında sadece mesajı değil, aynı zamanda altta yatan duygu veya ihtiyacı da dinlerim. Bu şekilde, danışanlarımın ihtiyaçlarını otantik ve doğru bir şekilde yakalayabiliyorum.
Danışanlarımı ileriye taşımak için karmaşık sorunları basitleştirme yeteneğine sahibim. Seanslarım destekleyici, olumlu ve zorlayıcıdır. Amaç her zaman, danışanlarımı olmaları gereken yere götürmek için büyük değişimler yaratan düşünceli ve güçlü iç görülerin kilidini açmaktır.

Nişim veya uzmanlığım nedir?

Yönetici Koçu olarak, farklı sektörlerde yönetici ve liderlerle çalışıyorum. Müşteri şirketlerim, küresel çapta lider oyuncular, orta ölçekli şirketler ve start-up’ları kapsıyor. Çoğu durumda, çalışmamın konuları arasında operasyonel yönetimden stratejik üst düzey liderliğe geçiş, iletişimde empati, kültürel değişim ve ekip performansı yer alıyor.

Shopping Cart